Co je to metoda 3x3?

Metoda 3 x 3  =  3 roviny + 3 patra těla

 

3 ROVINY

     Ženu nelze jako patra v nemocnici rozdělit na gynekologii, fyzioterapii, psychoterapii, internu … Její tělo oddělit od emocí… Žena je celistvá bytost a celistvé musí být i cvičení. Pokud má tedy být účinné a pro ženu bezpečné.

     Naše pánev je jeden celek. Svaly a klouby pánve souvisejí s ženskými orgány a vše je ovlivněno naší psychikou a energetickým nastavením. Podle zkušeností Renaty Sahani Skálové pracovat pouze na fyzickém těle  nenese ovoce. “Lítat” pouze v pokročilých technikách východních nauk (jóga, tantra) bez základních znalostí, jak pánevní dno funguje, je zase docela velký risk!

     Takže systém 3×3 začíná pěkně od podlahy (od základů, ode dna – toho pánevního).

Naše cvičení se odehrává ve třech rovinách.

 

1. Rovina – základní – rovina fyzického těla (svaly, klouby)

cvičební systém, který tuto rovinu reprezentuje – zdravotní cvičení, fyzioterapie, pilates, techniky HSS, narovnávání kostrče

 

Cvičíme na základě nejmodernějších poznatků západní medicíny v oblasti pánevního dna  a pánve jako takové.

     Na začátku kurzu vždy pečlivě vysvětlíme anatomii a uděláme si jasno – jak pánevní dno funguje, kde ho přesně ve svém těle najít, význam cvičení a jeho specifické zásady – to jsou základy  systému výuky Renaty Sahani Skálové. Pochopit provázanost pánevního dna s tak častou bolestí a blokováním kostrče, SI kloubů (lidově esíček), bolestmi v kříži, je důležitý předpoklad úspěšné práce s pánevním dnem. Naučíme se základní cviky z této roviny, vysvětlíme si mechaniku dechu. Jak používat pánevní dno v běžném životě – při sportu, domácích pracech, zvedání těžkých věcí … to je smyslem výuky jako takové. Očekávat můžete názorné obrázky, vtipné a praktické pomůcky, osvědčené cviky v rozumném počtu a hlavně použitelné do kanceláře, při jízdě MHD atd.

     Vysvětlení velké spousty omylů z laických článků vám otevře oči. Pohovoření o typech močové inkontinence, plusech a mínusech operačního řešení – to vše Vám dá opět naději, že úspěch není tak nereálný, jak se vám zdálo po možná několika měsících marného cvičení. Možná jste necvičila tak jako spousta žen před Vámi správně! Možná Vám chybí kamínek do mozaiky. Pilates a další cvičení HSS (hlubokého stabilizačního systému) se naučíte na kurzech Pánevní dno pro pokročilé II. Protože nejde o to mít silné pánevní dno, ale mít fungující pánevní dno! A ono k sobě potřebuje právě pomocníky celého HSS. A jaké že jsou nejčastější laické omyly? Třeba například cvičit svěrače, nebo posilovat přerušováním čůrání…přijďte se dozvědět více na kurz pro začátečnice – Pánevní dno I.

 

2. Rovina emoční – psychosomatická

cvičební systém, který tuto rovinu reprezentuje – bioenergetická cvičení pánve

     Pánevní dno je nejcitlivější emoční barometr ženy, zdroj vitality a chuti do života, nebo úzkostí a studu. Emoce nejsou v mozku, v naší hlavě, myšlenkách, ale právě ve svalech, v kostech a ve způsobu držení těla. Právě pánevní dno velmi citlivě reaguje na každé naše emoční rozpoložení. Jak jste na tom právě Vy? Víte jaký jste somatotyp? Každá z nás potřebuje jiný typ cvičení – některé pánevní dno potřebuje probudit, protože líně spí, některé naopak potřebuje naučit ralaxovat, protože je stále v napětí až křeči z přehnané aktivity “všechno vydržet”. Velmi často si nejsme svého pánevního dna vůbec vědomé, máme v této oblasti neurčitou mlhu, kterou můžou pomoci rozpustit právě psychosomatická cvičení pánve. Psychosomatika je poměrně mladý medicínský obor, který si je vědomý propojení potíží těla a psychiky. Ví, že svaly a kosti mají vždy svůj dobrý důvod “zablokovat se”, nefungovat, bolet a zkoumá proč. Emoční témata, která jsou s pánevním dnem spojená jsou například – únavový syndrom, vztek, strachy, úzkosti, plodnost, sexuální vášeň, tvořivost, pocit vitality a chuti do života, uzemnění, materiální existence, peníze.

     A hlavně je tato oblast středem toho úžasného pocitu “cítit se jako žena”, cítit se sama se sebou v dobrém vztahu a sebevědomě.

 

3. Rovina – energetická

cvičební systém, který tuto rovinu reprezentuje – jóga, tantra, tao techniky, kundalinijóga, ženský šamanismus

     Pánevní dno (konkrétně PC sval – m.puboccoccygeus) je ve všech východních cvičebních systémech považován za PC pumpu, PC čerpadlo. Proč? Protože právě pánevním dnem je možné čerpat do těla energii (vitalitu, pránu, čchi, kundalinienergii, živu…). Toto je důležité hlavně pro ženy, protože ženy čerpají energii převážně ze Země (zemskou) a to právě 1.čakrou – místem pánevního dna. Vědomým ovládáním toho svalu ožívají východní techniky jógy o tzv. sílu (Šakti). Evropské ezoterické školy ji znají také, jen literatury je méně, než východní. Známe, ale hledání svatého Grálu, stejně jako tyto techniky lůna/luny znaly naše keltské a slovanské předkyně. Přijďte se naučit tyto techniky a život Vám rozkvete před očima. Naše ženské orgány (vaječníky a děloha) budou opět v harmonii pomocí ženských ásán (jógová poloha) a náš ženský hormonální systém pookřeje. Ovšem i energetická cvičení mají svá pravidla. Víte jaká? Pro energetickou práci s pánevním dnem je potřeba “hromosvod”. Ne nadarmo byly vždy tyto techniky utajované. Dávají nám do rukou klíč k naší jaderné elektrárně – k naší kundalinienergii. Víte, co je to proces probuzení kundalini? A proč v dnešní době nefungují stará cvičení?

     Renata Sahani  se Inspirovala na svých cestách po Indii také k vytvoření cvičebního systému, který nese název Gyne-jóga.  Vydejte se s její školou na tuto cestu, bude pro Vás hodnotnou inspirací.

 

3 PATRA TĚLA

     Naše tělo není rozděleno na jednotlivé parcely. Pánev je součástí jednoho živého celku – těla. Podle pravidel a zákonů zřetězení svalových dysbalancí s pánví souvisí také ploska nohy (chodidlo) a krk (AO klub). Presněji přechod mezi hlavou a krční páteří. Například plochá noha znamená také ploché (pokleslé a líné) pánevní dno. Je třeba tedy pracovat nejen na pánevním dnu, ale také si dát do pořádku chodidlo – pomocí cvičení a například výborných ortopedických vložek Hanák.

A protože pokud je něco pravda, platí to ve všech třech rovinách, najdeme tuto paralelu také v rovině č. 2 (psychosomatické) a také č.3 (energetické).

Pojmenujme si tedy souvislosti také zde.

 

1. Patro těla – vlastní pánev

Cvičební techniky pánve byly popsány výše v textu o 3 rovinách.

 

2. Patro těla – oblast krku

     Tady je potřeba na úrovní svaly/klouby odblokovat krční páteř – pokud je zablokovaná. Také velmi často mají ženy potíže se štítnou žlázou ruku v ruce s potížemi pánve. Na úrovni emoční je třeba zharmonizovat pomocí bioenergetických cvičení témata s krkem související – komunikace, umění říkat NE, umění si říct, témata hlasu atd. V rovině energetické máme v této oblasti tzv. jadeitovou bránu – můžeme si ji představit jako most, který musí být průjezdný, aby mohla naše energie volně proudit z hlavy dolů a naopak zezdola do hlavy a výše. Tao techniky používají k této distribuci energie ztv. lebeční čerpadlo. Podle Renatiných zkušenností je právě největší chybou evropských kurzů jógy, tantry používat čerpadlo pouze křížové (pánevního dna) a na lebeční zapomínat. Přijďte se to naučit na náš kurz.

 

3. Patro těla – naše chodidlo

    Plochá noha, nešvar dnešní doby, pánevnímu dnu bere jeho sílu, stejně jako vysoké podpadky. Naučit se zase správně chodit a opečovat chodidlo na úrovni svaly/klouby vám pomohou techniky nácviku “malé nohy”. V rovině emoční se zabýváme tématy – stát pevně v životě na vlastních nohách, chodit vědomě … a zkoušíme si různá cvičení a techniky, jak toho dosáhnout. Z energetického hlediska jsou chodidla “hromosvod”, uzemnění energie, kterou cvičením pánevního dna vybudíme. Považujeme to za nezbytnou podmínku cvičení pánevního dna a proto se na pokročilém kurzu učíme například zapouštět kořeny do Země, kotvit a nebo znovu objevujeme svůj ocas. Svaly pánevního dna jsou totož rudimentální (zakrnělé) ocasní svaly a cesta ke zdroji našich instinktů.

Pojďte s námi chodit!

 

Pro koho je cvičení  pánevního dna dle metody 3×3 vhodné?
S čím konkrétně dokáže pomoci?

1.rovina – fyzické tělo:

s poklesem pánevního dna a dělohy

s neplodností

močovou inkontinencí

s přípravou ženy na porod a sladěním po porodu

hormonální dysbalancí

bolestmi v zádech, kostrče

se zpevněním pozadí

s gynekologickými potížemi

sexuálními potížemi

s menstruační bolestí či premenstruačním syndromem
 

2. a 3.rovina – emoční a energetická:

ženská témata – například sebevědomí

obnovení vitality a radosti ze života

únavový syndrom

více informací na www.skolapanevnihodna.cz /zdroj/

 

 

 

 

Dejte si každé ráno otázku, co dnes uděláte pro své pánevní dno?

Kontakt

Jógou k harmonii. 602 421 285 zdenkastruhovska@seznam.cz