Co to je kraniosakrální jóga?

Cítit se skvěle, klidně a vyrovnaně?

     Možná se ptáte, co to vlastně kraniosakrální jóga je. Někteří už možná navštívili kraniosakrální terapii a tak alespoň maličko tuší. Všechno začalo před mnoha lety, kdy mladý lékař John E.Upledger asistoval u operace páteře a všiml si, že mícha pulzuje.

     Rytmus této funkce se dá přirovnat k jakémusi bubeníku, který udává rytmus všem buňkám. Silně ovlivňuje homeostatické mechanismy těla /krevní cukr, hormonální činnost spolu se žlázami s vnitřní sekrecí, ale i rytmus detoxikace buňek...atd./.

Přijímat přítomný okamžik?

    Princip kraniosakrální jógy je jednoduchý. Rytmus, pokud je pravidelný a silný, dokáže vytvořit chemii radosti, posílit imunitu díky stimulaci mozkových buněk, ale i ostatních tkání. Pokud tento kraniosakrální rytmus slábne, dostavuje se náchylnost k virovým onemocněním, deprese, ale také roste vnitřní napětí na fasciích těla a dostavuje se i dlouhodobá vyčerpanost a nesoustředěnost s mnoha civilizačními chorobami.

     Kraniosakrální jóga je soubor cvičení odrážejících výzkumy vědy mozku, ale také zařazuje starobylé jógové ásany ve spojitosti s dechem. Uvolňuje fascie a používá i pomůcku pro dosažení klidového bodu.

Princip

     Tělo je nejdokonalejší  biodynamicko-mechanický stroj a příroda ho vybavila  nejfunkčnějším designem. Jeho hlavní řídící jednotkou je mozek a mysl sídlí všude, kam jen oko dohlédne.

     Kraniosakrální jóga pracuje s mechanizmy, které nejvíce škodí této centrální jednotce a díky tomu umožňují co nejdokonalejší spolupráci mezi myslí a tělem.

    "Floou"je stav, kdy se nestavíme fungování těchto mechanizmů do cesty, ale zůstáváme tiše přítomni v pozorovateli. A
jak toho dosáhnout?

     Každá hodina Kraniosakrální jógy začíná na speciální pomůcce - klidovém bodu , který působí na mozkomíšní mok ve čtvrté mozkové komoře. Ten se na krátký okamžik díky jemnému tlaku pozastaví a pak vznikne vlna, která projde glymfatickým
systémem
mozku a jemně ho pročistí od plaku zbytkových proteinů. Tím zajistí snadnější transport tekutin, který probíhá okolo hlavních cév v mozku. Bonusem tohoto stavu je dočasná klidná mysl. Mysl opravdu neprodukuje jedinou myšlenku. Což je v dnešní uspěchané době malý zázrak.
     Dalším důležitým krokem je cvičení v maximálním možném uvolnění pojivových tkání od napětí. Napětí je určité městnání látek, procházejících tkání. Znamená, že transport do- a z buněk je jen tak velký, jak velká je uvolněnost těchto tkání, čili těla. Napětí má velký negativní účinek i na proudění mozkomíšního moku, které se zpomaluje a díky němu není možné dostat do
mozku příslušné množství látek - jak hormonů, tak cukrů. Mozek začíná fungovat na omezený výkon a nepotřebné či málo používané funkce z něj jednoduše mizí. A tak přestáváme mít dobré pocity, zapomínáme radost a často následuje
deprese a nemoc. Naštěstí pro nás to trvá tělu dlouho, než mu vypěstujete nějakou nemoc.

    Jaké je tedy řešení, když jsme už ve stavu, že se nemůžeme sami uvolnit či uklidnit?

     Speciální pumpování v jógových ásanách spojuje blahodárné účinky jógy s možností pracovat s dechem života - prouděním látek v tkáních. Tím se otevře možnost té nejpřirozenější detoxikace  na světě. Speciální pumpování také rozbíhá lymfu hlavně v uzlinách v podpaží, tedy těch, do kterých ústí glymfatický systém a jeho splachovaný odpad. Nejvíce se toto čistění děje při kvalitním spánku na pravém boku. Také spánek je díky uvolnění, ke kterému dojde při cvičení, kvalitnější. Následná vitalita přetrvává okolo dvou až tří dní po cvičení. Záleží na vaší hladině vnímání těla a na schopnosti obnovování přirozených  mechanismů těla. Často jsou zaznamenávány pocity svěžesti v páteři, které vyústí jednoho dne až do rozšířeného vnímání.

     Thajská masáž se dostala do Kraniosakrální jógy díky svému působení na páteř, kterou díky kývavému pohybu nejen rozkmitává, ale otvírá a uvolňuje. To se děje, když jste masér. A dotyk - to je hormonální užité umění. Když se zadíváte na naši společnost a uvidíte, jak málo se dotýkáme, bude Vám jasné, že právě dotek, který umí snižovat hladinu stresového hormonu kortizolu, nám opravdu chybí.

     Aplikované editace se uplatňují jako cvičení pro běžný jógový život, který Vás vede do poznání. Meditace je ponoření do ticha, do světa, kde mlčí smysly, a my můžeme vnímat, kdo jsme. Je to tak jemné, jako byste chtěli na rušné ulici slyšet motýlí
křídla. A je to tak blažené, radostné bez příčiny. Meditace je stav, který je několikanásobně lepší než spánek. Naučit se, jak pomocí meditace zvládnout každodenní rušný program nebo třeba burzu, je proto pro život potřebná věcstejně jako zvládat své tendence mysli a emoce.

     Historie

     Autorka této jógy Francis L. Minerve se nechala inspirovat svou dlouholetou praxí kraniosakrálního terapeuta a svým studiem Thajské masáže, jako prastarého umění dotyku. Dlouholetá meditační praxe, jí dala nahlédnout do naprosto jiného vnímání sebe a světa. Její druhou vášní je věda, která dnes stále více objasňuje to, čemu Dr.John Apledger,  lékař a velký učitel zasvětil celý život. Kraniosakrální terapie opravdu funguje. Bohužel se nalezení glymfatického systému mozku
nedožil. Jemu patří velké díky, bez něj by cesta kraniosakrální jógy nikdy nevznikla. Tato jóga je zasvěcena bohyni Táře, která v meditaci má jednu nohu složenou do polovičního lotosu a ta druhá je volně a dotýká se země. Spojuje hinduistickou i buddhistickou tradici a to se týká i této jógy,která spojuje obě dvě cesty.Je ztělesněním soucitu, zralosti, světla a laskavosti.
® Kraniosakrální jóga je chráněna ochranou známkou. Ochranná známka patří mezi práva duševního vlastnictví.

zdroj: www.kraniosakralnijoga.czKontakt

Jógou k harmonii. 602 421 285 zdenkastruhovska@seznam.cz